• AKADEMIA CIEKAWEGO UCZNIA” – BLOK 3

        •  

          Pedagog szkolny wraz z nauczycielem terapeutą prowadzą dla chętnych uczniów klasy I, II, III dodatkowe warsztaty wspomagające rozwój intelektualny poprzez rozwijanie procesów poznawczych, w tym myślenia, uwagi, pamięci, wyobraźni. Na zajęciach rozwijane są również kompetencje społeczne.

          Kwietniowy blok tematyczny  skierowany był na działania poznanie zespołowego potencjału uczniów. Zabawy zaproponowane pozwalały trenować umiejętności pracy zespołowej. Dzieci mogły eksperymentować i polegać na pokładach swej kreatywności. Na zajęciach tych przede wszystkim pracowały w grupach trenując w praktyce wspólne działania i realizując różne cele.

        • KRAKÓW - ENERGYLANDIA

        •  

               W dniach 5 i 6 czerwca uczniowie klasy IV, VI, VII i VIII udali się do Krakowa i Energylandii.

               Kraków przywitał nas piękną pogodą. Na początku udaliśmy się wraz z przewodnikiem     na Wzgórze Wawelskie, by podziwiać Katedrę Wawelską - miejsce szczególne, które jest świadectwem historii naszego narodu. To w jej podziemiach spoczywają najwięksi bohaterowie narodowi. Wnętrza Katedry wypełnione są niezwykłymi dziełami wybitnych architektów, malarzy, mistrzów rzemiosła artystycznego. Ołtarz Główny, konfesja św. Stanisława, Dzwon Zygmunta, zabytkowe kaplice, budzą ogromne wrażenie.                                                           Następnie spacerkiem przeszliśmy na ulicę Franciszkańską, tu podziwialiśmy Kościół Świętego Franciszka z Asyżu, nasz zachwyt wzbudziły niezwykłe witraże roślinne, wykonane przez samego  Stanisława Wyspiańskiego. Na Rynku Głównym wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, obejrzeliśmy Sukiennice. Krótką przerwę zrobiliśmy sobie na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a stamtąd skierowaliśmy się na ulicę Franciszkańską 3,  by spojrzeć w słynne okno papieskie. Późnym popołudniem opuściliśmy Kraków , by udać się  do miejsca naszego zakwaterowania. Tu czekała na nas miła niespodzianka, ponieważ   mogliśmy do woli korzystać z atrakcji krytej pływalni- zjeżdżalni, basenów i jacuzzi.                                                                                                                                                                                

               Następnego dnia pojechaliśmy do Zatoru, gdzie mieści się największy park rozrywki w Polsce – Energylandia. Pobyt tam był dla nas niezwykle atrakcyjny i dostarczył niesamowitych wrażeń. Mogliśmy przejechać się najwyższą na świecie hybrydową kolejką górską typu hyper coaster o  nazwie „Zadra”, najszybszą i największą kolejką w Europie – Hyperionem, której maksymalna prędkość wynosi 142 km/h. Abyssus, Speed, Dragon, koło młyńskie Wonder Wheel, pokazy kaskaderskie, spływy łodziami to tylko nieliczne atrakcje tego miejsca.

               Nie wiedzieć kiedy minął dzień, pełni wrażeń, emocji, zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Zator . Ta wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci. O takiej wycieczce marzyliśmy i z niecierpliwością czekamy na następną!

        • TRZYMAJ FORMĘ !

        • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

            W ramach programu „Trzymaj Formę!” w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który miał  na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 2 stoły, nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zgodnie z zasadami „fair play” walczyli o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom.

          Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Wśród dziewcząt w młodszej i starszej grupie wiekowej zwyciężyły:

          Kategoria kl. III - IV                       

          I miejsce   –  Izabela Grzyb 

          Kategoria kl. V - VI                       

          I miejsce – Lena Żurek   

          II miejsce  –  Wiktoria  Macherzyńska   

          III miejsce – Aleksandra Tasarz       

          Wśród chłopców w młodszej i starszej grupie wiekowej zwyciężyli:

          Kategoria kl. III - IV                       

          I miejsce   –  Tobiasz Sławuta         

          II miejsce  –  Filip Rubik       

          III miejsce – Szymon Gloc   

          Kategoria kl. V - VI                       

          I miejsce   –  Piotr Janic                                   

          II miejsce  –  Przemysław Kotas                                  

          III miejsce – Bartłomiej Antczak

          Kategoria kl. VII - VIII                       

          I miejsce   –   Oliwier Renczmin                                             

          II miejsce  –  Adam Kałmuk                                                                                   

          III miejsce – Krzysztof Gatner    

           

           

          Gratulujemy zwycięzcom.

           

           

           

        • BIEGI SZTAFETOWE

        •      31 maja w Waleńczowie odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV - VI oraz klas VII - VIII z podziałem na chłopców i dziewczęta. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Po zaciętej rywalizacji biegowej wyniki przedstawiają się następująco:

          • Drużyna dziewcząt klas IV-VI  w składzie: Kinga Noszczyk, Amelia Szelągowska, Izabela Grzyb, Julia Rogula, Natalia Kopacz, Lena Kotowicz - III  miejsce w zawodach.
          • Drużyna chłopców klas IV-VI  w składzie: Patryk Kierat, Tobiasz Sławuta, Filip Rubik,Witold Kałmuk, Aleksander Mika, Bartłomiej Antczak - III  miejsce w zawodach.

          Gratulujemy!

        • TENIS STOŁOWY

        •        22 kwietnia w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach zorganizowano XIX Grand - Prix Krzepic w tenisie stołowym. Łącznie we wszystkich kategoriach rywalizowało 85 tenisistek i tenisistów z gminy Krzepice, powiatu kłobuckiego, regionu częstochowskiego, opolskiego i śląskiego. Poziom gry zawodników był bardzo wyrównany, reprezentanci naszej szkoły ostatecznie zajęli wysokie miejsca w turnieju. Oto wyniki:

          II miejsce   – Izabela Grzyb (kategoria żaczki)                     

          II miejsce – Lena Żurek (kategoria młodziczki)           

          V miejsce – Tobiasz Sławuta (kategoria żacy)

                   Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • DEBATA O DOPALACZACH

        •         W roku szkolnym 2022/2023 realizowaliśmy kolejną edycję programu profilaktycznego pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Program ma na celu upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szkodliwego działania dopalaczy oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec ich używania. Realizacja programu dostarczyła naszym uczniom podstawowych informacji na temat dopalaczy i zagrożeń wynikających z ich używania. Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonym lekcjom zwiększy się świadomość młodzieży w tym zakresie.

        • HISTORIA SZKOŁY UKRYTA W KRONIKACH

        •       Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima  w Złochowicach jest prowadzenie kroniki szkolnej. Gromadzone są w niej sprawozdania z uroczystości szkolnych, wydarzeń i spotkań z ciekawymi ludźmi oraz zdjęcia uczniów  i nauczycieli biorących udział w opisywanych wydarzeniach.

                W ostatnich dniach w bibliotece szkolnej uczniowie mieli możliwość oglądania kronik szkolnych sprzed wielu, wielu lat. Były to dla nich chwile wspomnień i wzruszeń. Najstarsza kronika opisuje wydarzenia sportowe z roku szkolnego1976/77.

                Od września 2002 roku kronikę prowadziła Pani Małgorzata Najman.

        • SZKOŁA LAUREATEM PROGRAMÓW

        • Dzięki staraniom dyrektora szkoły we współpracy z Gminą Opatów, SP im. J. Tuwima w Złochowicach została laureatem następujących programów:

          Rządowy program "Posiłek w szkole i w domu".

          W ramach programu zostanie w szkole utworzona jadalnia z zapleczem do zmywania i przechowywania naczyń.

           

          "Wzmocnij swoje otoczenie"- organizatorem programu są Polskie Sieci Elektroenegetyczne

          Szkoła wnioskowała o siłownię zewnętrzną. W ramach programu zostaną zakupione następujące urządzenia:

          • zestaw do wyciskania+prasa nożna
          • orbitrek+ surfer na pylonie
          • drabinka na słupie

           

          Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę" .

          Na początku przyszłego roku szkolnego uczniowie klas I-III oraz IV - VIII wezmą udział w wycieczkach dofinansowanych z programu.

           

          "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025".

          W ramach programu zostaną zakupione książki i stoliki do biblioteki szkolnej. Szkoła zaplanowała również szereg działań, które promują i wspieraja rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

        • DZIEŃ DZIECKA

        • Drogie Dzieci!

          Z okazji Waszego święta

          składamy najserdeczniejsze życzenia!

          Aby każdy dzień Waszego dzieciństwa

          był pełen przygód i pięknych wspomnień.

          Spełniajcie swoje marzenia!

                                                                                             Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

           

          Jest taki dzień w roku, na który wszystkie dzieci czekają, wyczekiwany przez najmłodszych podobnie jak urodziny czy gwiazdka. Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. Tego dnia każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas. Smakołyki, wspólna zabawa i atrakcje to główny element tego święta. 

          W tym roku był to wyjątkowo słoneczny dzień, sprzyjający zabawom na świeżym powietrzu. Grupy przedszkolne z wielką ochotą korzystały z kąpieli słonecznych. Uczniowie klas I-III rozpoczęli dzień od warsztatów kulinarnych, podczas których powstały pyszne sałatki owocowe i gofry. Następnie spędzili aktywnie czas na pikniku. Starsze klasy miały możliwość spędzenia czasu                 ze swoimi wychowawcami na wspólnej integracji i zabawie: był piknik fotograficzny „Walory przyrodnicze naszej małej ojczyzny”, grill i ognisko, smażenie gofrów, zabawy sportowe na boisku szkolnym, gry planszowe, a nawet oglądanie filmu.

          Dla umilenia tego dnia młodsze dzieci otrzymały niewielkie upominki, a wszystkie dzieci w szkole słodki poczęstunek ufundowany przez  Radę Rodziców.

        • EMOCJE W GŁOWIE

        •        Klasa I realizowała wspólnie z wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym projekt „eMOCje w głowie”. Dzieci uczestniczyły w rozmowach kierowanych, dotyczących treści wysłuchanych bajek, brały aktywny udział w grach, quizach, tworzyły indywidualnie bądź w zespołach  prace plastyczne ukazujące ludzkie emocje. Uczniowie brali udział w treningu kontroli złości. Doskonalili umiejętność pracy w grupie. Uczyli się współpracy, uważnego słuchania siebie nawzajem. Dzięki tym zajęciom mogli się wspólnie przyglądać swoim zachowaniom i emocjom.

        • "Zapytanie ofertowe - modernizacja schodów"

        • https://www.bip.opatow.akcessnet.net/index.php?idg=5&id=946&x=109&y=200

          https://gzo_opatow.bip.gov.pl/zamowienia-publiczne-do-130-000-zl/zapytanie-w-sprawie-modernizacji-schodow-w-sp-zlochowice.html

        • XVII Biegi Familijne

        • XVII Biegi Familijne „Biegać każdy może”

          „Samotni możemy zrobić niewiele; razem możemy zrobić tak wiele” Helen Keller

              Dnia 21 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach odbyły się XVII Biegi Familijne „Biegać każdy może”. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom. Patronat nad imprezą sprawuje Wójt Gminy Opatów, patronat medialny objęła Gazeta Kłobucka. Medale i puchary ufundowała Gmina Opatów oraz Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

               Imprezie sportowej towarzyszył festyn środowiskowy z licznymi atrakcjami: dmuchańce, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka, animator dla dzieci, bujaki imprezowe dla dzieci, pokaz laserów, gra na harfie, taniec indiański, punkt profilaktyki uzależnień,  pokaz motocykli Klubu Motocyklowego SKL Dragon Kłobuck, kawiarenka, stoiska gastronomiczne, kawiarenka, pop corn, wata cukrowa, lody, gofry. Na scenie wystąpiły dzieci przedszkolne oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Złochowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Złochowicach, Orkiestra OSP ze Złochowic pod batutą kapelmistrza Miłosza Janika, grupa przedszkolaków ze Złochowic trenujących Taekwondo w Klubie Sportowym „Wojownik” oraz grupa taneczna ZUMBA.

                 Składamy serdeczne podziękowania panu Bogdanowi Sośniakowi- Wójtowi Gminy Opatów, panu Henrykowi Kiepurze- Staroście Kłobuckiemu, panu Dariuszowi Cendalowi- prezesowi OSP w Złochowicach, rodzicom dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach, nauczycielom i pracownikom szkoły, panu Stanisławowi Wrzesińskiemu - komentatorowi biegów, pani Dorocie Knysak – dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Iwanowicach Dużych, klubowi sportowemu „Wojownik”,  Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku oraz Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Kłobucku za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu kolejnej edycji Biegów Familijnych.

           

          Dziękujemy serdecznie wszystkim sponsorom !

           

           

          Gmina Opatów

          Starostwo Powiatowe w Kłobucku

          Zakład produkcji spożywczej JAMAR SZCZEPANIAK sp. j.

          Hurtownia TABOPLAST Waleńczów – Tadeusz, Bożena, Grzegorz Żurek

          Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL  S.A. Konieczki

          Dominika Folwarska – Gicala Hotel Elektor Premium Kraków

          Firma Xewo Wojciech Sroka

          Tartak Krobex Sławomir Konieczny

          Powiatowe Zrzeszenie LZS Kłobuck

          Firma „Frezpol” Krzysztof i Zbigniew Bury

          Zakład Masarski Jędrycha Konieczki

          Zakład Masarski Szczepan Bujak Wilkowiecko

          Klub Motocyklowy DRAGON Kłobuck

          Delikatesy Centrum Waleńczów

          Firma usługowo-handlowa Stampol Dariusz Gonerski

          Sklep Lewiatan Agnieszka Kasprzak - Musiał

          Unilink – Anna i Grzegorz Wystalscy

          Karol Grzyb Kar-bruk

          Arkadiusz Olczyk PROFORNET

          Nova Design Marcin Morawski

          Renata i Marek Konieczko Budownictwo ogólne

          Lubański Paweł MONTIX

          Jajka Babci Zosi – Zofia Kotas Wilkowiecko

          Dawid Luzar AUTO-RENTGEN Złochowice

          Gabinet Kosmetyczny w Kłobucku  Karolina Kot

          Cepelius sklep z upominkami Kłobuck – Agata Bonarewicz

           

          Dziękujemy!

        • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

        •         20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Złochowicach w piątek 19 maja dowiedziały się, jak ważne są pszczoły dla środowiska i pozyskiwania żywności. Wychowawca grupy Pszczółki - Pani Aleksandra Rojszczyk - przygotowała wspaniałe zajęcia na temat życia pszczół, ich znaczenia i produktów pozyskiwanych dzięki nim. Przedszkolaki miały możliwość skosztowania tych smakołyków, przymierzenia stroju pszczelarza, obejrzenia autentycznych przyborów potrzebnych w jego pracy. Wykonano także kilka prac plastycznych – powstały śliczne pszczółki, opaski na głowy. Wszystkie dzisiejsze rozważania nakłoniły nas do wyciągnięcia wspólnego wniosku, że pszczołom należy się wyjątkowa troska.

        • PRAKTYCZNA LEKCJA PRZYRODY

        •       Na ostatnich lekcjach przyrody uczniowie klasy IV poznawali różne formy ukształtowania terenu. Zapamiętanie niektórych pojęć przyrodniczych nie jest rzeczą łatwą. Jednak gdy włączymy wyobraźnię i wykonamy pracę praktyczną, nauka może okazać się wspaniałą zabawą

                  Jedną z metod utrwalenia wiadomości była propozycja wykonania modelu wzniesienia i doliny z dostępnych materiałów (np. plasteliny, masy solnej, piasku czy gliny) według podanej instrukcji. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością wykonali zadanie, a następnie przedstawili je z radością na lekcji.

        • BIEGI FAMILIJNE I FESTYN

        •     Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach wraz z Radą Rodziców serdecznie zapraszają mieszkańców Złochowic na XVII Biegi Familijne „Biegać każdy może” połączone  z Festynem. Impreza organizowana jest pod patronatem Gminy Opatów. Za współorganizację i wszelką pomoc składamy serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Złochowicach oraz Starostwu Powiatowemu w Kłobucku.

                W programie:

          - XVII Biegi Familijne „Biegać każdy może” w różnych kategoriach wiekowych , Bieg Główny  o godz. 19.00 (szczegóły dotyczące tras oraz kategorii wiekowych znajdują  się na stronie internetowej szkoły),

          - występy artystyczne dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły,

          - występ Koła Gospodyń Wiejskich ze Złochowic,

          - występ Orkiestry OSP Złochowice,

          - pokaz umiejętności grupy przedszkolnej Klubu Sportowego Taekwondo, działającego w naszej szkole oraz koła tanecznego Zumba.

               Atrakcje:

          - dmuchańce,

          - przejazd motocyklem SKL Dragon Kłobuck,

          - malowanie twarzy,

          - zwierzątka z balonów,

          - animacje dla dzieci wraz z rodzicami,

          -popcorn, wata cukrowa, lody , gofry

          -kawiarenka,

          -stoiska gastronomiczne (hamburgery, hot-dogi, grill),

          -punkt profilaktyki uzależnień,

          -pokaz laserów, gra na harfie, taniec indiański.

               Wszystkie osoby, które skorzystają z naszych punktów gastronomicznych- fast food/grill, kawiarenka i dokonają zakupu za min. 10 zł wezmą udział w losowaniu nagrody niespodzianki ufundowanej przez sponsorów.

                 Festyn oraz rejestracja na Biegi rozpoczynają się o godz. 14.30. Biegi dzieci młodszych ( do kl. IV) na boisku szkolnym trwają   od 16.40 do 17.30. Biegi na ul. Zielonej rozpoczynają się o godz. 17. 40 i trwają do ok. 19.30. Ogłoszenie wyników odbędzie się o godz. 20.00.

               Wszelkie atrakcje będą się znajdować na boisku szkolnym. Dmuchańce będą zainstalowane na miejscu poprzedniego placu zabaw (od ulicy Wesołej).

                Do REJESTRACJI na Biegi zapraszamy przy altance (brama od strony ul. Wesołej). Pierwszych 200 zarejestrowanych biegaczy otrzyma zestawy startowe ufundowane przez Firmę Jamar.

                   W związku z powyższym, ulica Zielona będzie wyłączona z ruchu w godzinach od 17.40 do godz. 19.30.

          Ulica Leśna będzie również wyłączona z ruchu. Nie będzie możliwości zaparkowania samochodu przy szkole. Prosimy o korzystanie z parkingów przy Ośrodku Zdrowia, na placu Remizy OSP oraz przy kościele. Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły oraz na plakatach informacyjnych. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

                Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły organizację XVII Biegów Familijnych oraz festynu środowiskowego serdecznie dziękujemy.

                  Zapraszamy!

        • FIZYKA W PRZEDSZKOLU ?

        •         Doświadczenia fizyczne są fantastycznym i najskuteczniejszym sposobem na rozwijanie wyobraźni, kreatywności i dziecięcej ciekawości, dlatego uczniowie klasy IV z koła doświadczalnego pod opieką pani Sylwii Najman postanowili wprowadzić młodszych kolegów w świat nauki. W dniu 11.05.2023 odbył się pokaz eksperymentów pt. "Fizyka jest wszędzie" dla grup przedszkolnych 3-4 latków "Biedronek" oraz 5-latków "Pszczółek". Najmłodsi fani doświadczeń z dużym zainteresowaniem obejrzeli, jak podnieść butelkę za pomocą balonu, dyfuzję atramentu w wodzie, jak nadmuchać balon za pomocą octu i sody, antygrawitacyjną butelkę, wulkan, odrzutowy balon i inne fizyczne ciekawostki. Wszystkim bardzo sie podobało. Oto fotogaleria z tego wydarzenia.

        • MALOWANE WIERSZE JULIANA TUWIMA

        •  

               28 kwietnia w naszej szkole odbył się XV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Malowane wiersze Juliana Tuwima”. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: pan Henryk Kiepura – starosta powiatu kłobuckiego oraz pani Iwona Karkowska – sekretarz Gminy Opatów.

              Do konkursu przystąpiło 17 uczniów ze szkół naszego powiatu. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką ilustrującej wybrany utwór Juliana Tuwima. Na wykonanie zadania przewidziano 1,5 godziny.

          Prace konkursowe oceniały Panie: Zofia Trzepióra-Noga- malarka i poetka oraz Renata Włóka- instruktorka plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku.

           

          Ocena jury była następująca:

          I miejsce - Natalia Kopacz ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach

          II miejsce - Wiktoria Gloc ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie

          III miejsce - Oliwia Wośtak ze Szkoły Podstawowej w Waleńczowie

           

          Ponadto wyróżnienie otrzymali:

          Lena Matyja i  Amelia Brzęczek ze Szkoły Podstawowej w Pankach

          Emilia Pilarz ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie

           

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku.