• GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

        •        10 stycznia 2024 roku w Opatowie odbył się 21 Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. 2 miejsce zajęła Lena Kotowicz klasa 6, 2 miejsce Alicja Grzyb klasa 1, 3 miejsce Sara Rubik klasa 4. Wyróżnienia otrzymały: Dominika Grzelinska klasa 5, Anna Stefańska klasa 1, Nikola Kopacz klasa 4. Do konkursu uczennice przygotowała Irena Kubicka.

                  Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • ŻYWA LEKCJA HISTORII

        •  

          Fundacja Razem Możemy Więcej Lar. Go realizuje projekt „Upowszechnienie historii Polski – Muzeum lotnictwa w Twojej szkole”, realizowanego w ramach programu „Program Wsparcia Edukacji” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.
          Nasi uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w ciekawej prelekcji dotyczącej historii polskich lotników walczących w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Dopełnieniem spotkania był pokaz eksponatów muzealnych.  W ten praktyczny sposób pasjonaci historii z Muzeum Dywizjony 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie przekazali dużą dawkę wiedzy historycznej oraz zaciekawili młodzież historią.

        • PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT W PRZEDSZKOLU

        •        21 grudnia grupę Pszczółek odwiedzili wyjątkowi goście - Babcie oraz Mamusie Przedszkolaków. Dzieci i ich najbliżsi wspólnie dekorowali pierniczki i przygotowywali stroiki bożonarodzeniowe. W świątecznej, radosnej atmosferze bardzo miło spędziliśmy czas. Warsztaty bożonarodzeniowe były doskonałą okazją rozpoczęcia przygotowań do zbliżających się  świąt. 

        • W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE

        •      Pracowicie i w świątecznym nastroju upłynął w klasie I czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Uczniowie wykonali wiele ślicznych ozdób, którymi upiększyli salę lekcyjną. Aby poczuć magię zbliżających się świąt, zorganizowano warsztaty bożonarodzeniowe. Celem ich było wykonanie stroików świątecznych. Wspólne tworzenie oraz klasowa wigilia uczyniły przedświąteczny czas jeszcze bardziej niezapomnianym.

        • A JEZUS CZEKA W STAJENCE...

        •       Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej oczekiwanych świąt. „A Jezus czeka w stajence...” - pod takim hasłem 14 grudnia 2023 roku w naszej szkole odbyły się jasełka, na które zostali zaproszeni mieszkańcy Złochowic. Atrakcją wieczoru był kiermasz bożonarodzeniowy oraz kawiarenka oferująca poczęstunek, przygotowany przez rodziców i nauczycieli.

                22 grudnia uczniowie ponownie zaprezentowali jasełka, tym razem wystąpili przed społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi. Przesłaniem  było   to, że Pan Jezus czeka na nas w kościele podczas Mszy Świętej. Uczniowie klasy V w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach oraz w pięknej scenografii przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Teksty przedstawione przez uczniów mówiły o dobroci, życzliwości, szacunku do drugiej osoby, o dzieleniu się z innymi tym, co mamy najpiękniejsze w sobie. W trakcie przedstawienia słowo mówione było przeplatane pięknymi kolędami w wykonaniu chóru szkolnego, co wprawiło wszystkich w podniosły nastrój zbliżających się świąt. Na zakończenie jasełek wysłuchaliśmy świątecznych życzeń złożonych przez uczniów klasy 8, Panią Dyrektor, Księdza Proboszcza, Samorząd Uczniowski i zaproszonych Gości. Jasełka zostały przygotowane przez katechetę Irenę Kubicką, Anetę Morawską, Miłosza Janika i Annę Musiał.

              Uroczystości szkolne w dniach 14.12.2023 r. i 22.12.2023 r. uświetnił występ małej orkiestry, której członkowie doskonalą swoje umiejętności na zajęciach rozwijających zainteresowania pod kierunkiem kapelmistrza Miłosza Janika.

        • KARTKA ZA KARTKĘ

        •      Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w akcji KARTKA ZA KARTKĘ, czyli wysyłania kartek świątecznych z życzeniami w języku niemieckim. Wymiana polegała na wysłaniu jednej kartki z życzeniami świątecznymi od szkoły dla szkoły. Kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia zostały przygotowane przez uczniów klasy VIII. Wyszło bardzo pięknie.😊 Uczniowie ćwiczyli umiejętność składania życzeń w języku niemieckim.

               Na zdjęciach poniżej kartki wysłane i otrzymane. Kartki znajdują się na tablicy korkowej w holu przy wejściu do szkoły. Zachęcamy do obejrzenia !

        • SZLACHETNA PACZKA

        •      Po raz kolejny  nasza szkoła  przystąpiła do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA.  Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom. Szlachetna Paczka to inicjatywa, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.

              Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za zaangażowanie tym, którzy wspomagali akcję: Dyrekcji, Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

        • "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM"

        •      Z dumą zawiadamiamy, że uczniowie naszej szkoły - Natalia Kopacz z klasy VIII oraz Danylo Shpak z grupy Pszczółek - zostali nagrodzeni za swoje prace w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”.  Natalia zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Danylo otrzymał nagrodę za III miejsce w kategorii Przedszkolak.

               Gratulujemy!

        • ŚWIĄTECZNE WIERSZOWANIE

        •  

          „Świąteczne Wierszowanie” to kolejna akcja promująca czytelnictwo, zadaniem  była interpretacja dowolnie wybranego wiersza. W ten sposób rozwijamy wrażliwość na słowo poetyckie, odkrywamy
           i rozwijamy uzdolnia artystycznych wśród uczniów.  Podczas spotkania uczniowie, deklamując swoje wiersze, przenieśli nas w niezwykły nastrój świąt Bożego Narodzenia.

          Nagranie spotkania było możliwe dzięki wykorzystaniu kamery Panasonic pozyskanej z programu Laboratoria Przyszłości.

        • KUBUSIOWE PRZEDSZKOLE W KINIE

        •   8 grudnia dzieci z Kubusiowego Przedszkola uczestniczyły w wycieczce do Cinema City Wolność w Częstochowie. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę „Kicia Kocia na święta”. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w kinie. Wyjazd był doskonałym dopełnieniem mikołajkowych prezentów. 

        • MIKOŁAJKI

        •      6 grudnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, uczniów oraz pracowników  naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość obdarował wszystkich słodkimi upominkiami.

               Mikołaju, zapraszamy za rok!

        • KONKURS KALIGRAFICZNY

        •      Mamy się czym pochwalić!

               W XII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „Mistrz Kaligrafii”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Iwanowicach Dużych , nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze:

          - w kategorii klas I-III Lena Rzeźnik z klasy III zajęła 3. miejsce;

          - w kategorii klas IV-VI 1. miejsce zajął  Jakub Konieczny z klasy IV;

          - w kategorii klas VII- VIII 2. miejsce przypadło Wiktorii Macherzyńskiej , uczennicy klasy VII.    

              Gratulujemy wszystkim  nagrodzonym, zachęcamy do wytężonej pracy  nad  pięknym pismem i udziału w kolejnej edycji  konkursu.

        • KLASY I-III W KINIE

        •     We wtorek, 12 grudnia uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do kina Cinema City Wolność w Częstochowie na film „Kajtek Czarodziej”.

              Wyjazd dostarczył dzieciom wiele atrakcji. Film zapewnił dużą dawkę pozytywnych emocji. Uczniowie przekonali się o zwycięstwie  dobra nad złem.  Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

                Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwały: p. Elżbieta Światłowska, p. Sylwia Nagłowska, p. Bożena Konieczko oraz p. Beata Folwarska.

        • KREATYWNI UCZNIOWIE

        •      Zajęcia z plastyki to moc tworzenia, to zabawa i energia. Uczniowie rozwijają wyobraźnię i kreatywność oraz wyzwalają ekspresję twórczą poprzez działania plastyczne. Stosują różnorodne techniki rysunkowe i malarskie. Rozwijają samodzielność, wytrwałość, umiejętność planowania. Zajęcia plastyczne to sprawdzony sposób na rozwijanie kreatywności i nowych pasji! Oto efekty pracy naszych uczniów, oceńcie sami.

        • NIETYPOWE ŚWIĘTA

        •     Uczniowie klasy III uczestniczyli w kolejnym spotkaniu  czytelniczym zorganizowanym przez  Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie  pt. (Nie)typowe święta – GRUDZIEŃ.  

             Celem spotkania było wzbudzanie zainteresowań związanych z (nie)typowymi świętami, promowanie czytelnictwa w oparciu o polską literaturę dziecięcą oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu uzyskania informacji zwrotnej dotyczącej poziomu zrozumienia przedstawionych treści. Przy pomocy prezentacji multimedialnej prowadzący przedstawili ciekawostki na temat unikalnych dni/świąt, które obchodzimy w grudniu. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić się w kilku zadaniach interaktywnych.

        • GÓRNICZE SKARBY

        •       „Górnicze skarby na święto św. Barbary” to tytuł kolejnego spotkania czytelniczego, w którym brali udział uczniowie klasy I. Spotkanie zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna WOM w Częstochowie.                         Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o  Dniu Górnika zwanym „Barbórką”. Święta Barbara jest patronką górników, która przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, zatem była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat ich zajęć.

        • Z PRĄDEM ZA PAN BRAT !

        •       Akademia Mocy PSE – dawka elektryzującej wiedzy dla naszych uczniów.

               Jak powstaje prąd elektryczny? Jak dostarczyć energię elektryczną z elektrowni do Twojego domu? Dlaczego potrzebujemy sieci elektroenergetycznych? Dzięki innowacyjnym zajęciom zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne uczniowie klas 6 – 8 naszej szkoły znają już odpowiedzi na te pytania. Projekt edukacyjny PSE „Akademia Mocy” pozwolił młodzieży poznać w praktyce, co oznaczają podstawowe pojęcia z fizyki i zagadnienia związane z energetyką.

        • BOHATERON W NASZEJ SZKOLE

        •     Projekt „BohaterON w Twojej Szkole" to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!". Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego,  a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
            Uczniowie naszej szkoły  już kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji. Klasy V -VI uczestniczyły w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom. Celem lekcji było wprowadzenie  w tematykę Powstania Warszawskiego i  poznanie losów Powstańców Warszawskich. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni  słuchowiska pt. „Iskra nadziei”, a następnie rozmawiali o przedstawionych w słuchowisku wydarzeniach.

             Uczniowie klas VII-VIII  zobaczyli film edukacyjny z serii  „Uparte serce tego miasta”, a następnie starali się  znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać?
             Chętni uczniowie klas VII-VIII  przygotowali po zajęciach  filmiki, animacje , wpisy z życzeniami, które umieścili na stronie   www.wpis.dumnizpowstancow.plKażdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych - pamiętających i dumnych ze swojej historii.